Szlaki turystyczne
Trasy turystyczne i szlaki tematyczne na terenie powiatu świdwińskiego
1. SZLAK DZIEDZICTWA TECHNIKI I ARCHITEKTURY kolor oznakowania: czarny, gminy: Świdwin, Brzeżno, dług. szlaku na terenie powiatu: 12,700 km. Szlak biegnie przez miejscowości powiatów: łobeskiego i świdwińskiego, mijając na swojej trasie zabytkowe obiekty architektury pałacowej i dworskiej, dawne wiadukty kolejowe, młyny i gorzelnie, a także jedną z największych na Pomorzu Zachodnim kopalni kruszywa.
2. DOLINA PIĘCIU JEZIOR kolor oznakowania: niebieski, gmina Połczyn-Zdrój długość szlaku na terenie powiatu: 9,950 km . Szlak prowadzący przez najciekawsze punkty widokowe Szwajcarii Połczyńskiej, z punktem kulminacyjnym w rezerwacie Dolina Pięciu Jezior.
3. SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ kolor oznakowania: czerwony, gmina Połczyn-Zdrój, dług. szlaku na terenie powiatu: 34,100 km. Szlak przeznaczony dla zaawansowanych rowerzystów, wiodący leśnymi duktami przez najwyższe wzniesienia Pojezierza Drawskiego, których wysokość przekracza 220 m.
4. PRADOLINA DĘBNICY kolor oznakowania: niebieski, gmina Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 21,200 km. Szlak prowadzący w przez najciekawsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny leśne na wschód od Połczyna-Zdroju, z kulminacją w rejonie jeziora Kołacz przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Połczyn.
5.GREENWAY - NASZYJNIK PÓŁNOCY kolor oznakowania: zielony, gmina Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 31,550 km . Trasa biegnąca ścieżką rowerową, wytyczoną wzdłuż dawnego nasypu kolejowego ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju, a następnie dołącza do niebieskiego szlaku pieszo-rowerowego Szwajcarii Połczyńskiej.
6. KOCIOŁ ŚWIDWIŃSKI kolor oznakowania: zielony, gminy: Świdwin, Brzeżno, dług. szlaku na terenie powiatu: 62,700 km. Trasa wiedzie przez tereny walk, które odbyły się w lasach na południe od Świdwina w marcu 1945 r. podczas oblężenia korpusu wojsk niemieckich przez oddziały I Armii Wojska Polskiego.
7. SZLAK PRZYRODNICZY DRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. gmina: Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 18,650 km. Dość trudny do przebycia szlak, wiodący przez górzyste, porośnięte buczynami tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego; po drodze liczne punkty widokowe.
8. SZLAK SOLNY kolor oznakowania: czerwony,gmina: Połczyn-Zdrój,dług. szlaku na terenie powiatu: 32,450 km. Szlak z Kołobrzegu do Czaplinka, prowadzący trasą, którą podążali niegdyś kupcy przewożący nadmorską sól do Wielkopolski
9. SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ kolor oznakowania: niebieski, gmina: Połczyn-Zdrój, dług. szlaku na terenie powiatu: 16,550 km. Trasa szlaku wiedzie wraz z zielonym szlakiem rowerowym Greenway przez słabo zaludnione, górzyste i leśne tereny na południowy wschód od Połczyna-Zdroju.
10. SZLAK WOKÓŁ POŁCZYNA-ZDROJU kolor oznakowania: żółty, gmina: Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 15,450 km. Typowo spacerowy szlak prowadzący polnymi i leśnymi drogami wokół miasta-uzdrowiska; po drodze liczne punkty widokowe.
11.SZLAK SKARBÓW SŁAWOBORSKICH LASÓW I DOLINY POKRZYWNICY kolor oznakowania: żółty, gminy: Sławoborze, Rąbino, dług. szlaku na terenie powiatu: 24,000 km, Szlak o charakterze ścieżki edukacyjnej, prowadzący przez tereny na wschód od Sławoborza - Kłodzińskie Góry z najwyższą w gminie górą Klorówką, oraz dolinę Pokrzywnicy wraz z zalewem Sidłowo.
12 . SZLAK KONNY: Z zachodu na wschód Pojezierza Drawskiego prowadzi szlak konny o długości 186,4 km, który łączy Łobez z Białym Borem. Jest oznakowany pomarańczową kropką o średnicy 6 cm umieszczoną na białym prostokącie. Szlak podąża mało uczęszczanymi gruntowymi drogami i ścieżkami, w wyjątkowo malowniczym krajobrazie, mijając 25 jezior i przecinając 7 rzek: Starą Regę, Wogrę, Bliską Strugę, Dębnicę, Piławę, Płytnicę, Gwdę i Dołgą. Przez gminę Połczyn-Zdrój przebiega fragment o długości około 32 km. Granicę gminy od strony południowo-zachodniej szlak przekracza w okolicy miejscowości Stare Resko i dalej prowadzi przez Skarbimierz, Zajączkowo, Widów, Jelonki, Ogrodno, Brzękowice i Kocury, za którymi przechodzi na teren gminy Barwice.
13. Ścieżka edukacyjna „Dbając o figurę poznaję naturę” Jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych gminy Połczyn-Zdrój oddana do użytku w lipcu 2013 roku. Stworzony przez Nadleśnictwo Połczyn szlak stanowi oryginalne połączenie klasycznych ścieżek edukacyjnych wyposażonych w tablice informacyjne, ławostoły, wiaty itp. z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na trasie ścieżki znajdują się dwa place z tzw. siłowniami zewnętrznymi i kilkanaście tablic edukacyjnych. Trasa rozpoczyna się przy schronisku „Tadeuszówka”(obok sanatorium„ Borkowo”) i tam też znajduje się pierwszy placyk z urządzeniami do ćwiczeń, dalej prowadzi przez Wilcze Jary, przecina drogę wojewódzką 173, mija Grodzisko, przecina drogę wojewódzką 163, gdzie znajduje się kolejna minisiłownia i kończy się przy drodze asfaltowej z Połczyna-Zdroju do Ogrodna. Niektórzy turyści sądzą, że jest to pętla kończąca się w miejscu startu, dlatego wybierając się na wycieczkę tym szlakiem należy nastawić się na przebycie go w obie strony (łącznie 13 km) lub powrót do miasta drogą asfaltową przez Ogartówko (łącznie ok. 10 km).
14. Szlak konny - Pętla wokół jezior Bystrzyno Małe i Bystrzyno Wielkie - Długość 18,6 km. Niemierzyno - Bystrzynka - jezioro Bystrzyno Małe - jezioro Bystrzyno Wielkie - Polakowo – Rogalinko.
15. Szlak konny - Pętla wzdłuż doliny rzeki Regi - długość 10,6 km. Sława - Kluczkówko - Cieszeniewo.
16. Szlak konny - Pętla przy leśniczówce Karsibór -długość 4,1 km. Grabczewo (leśnictwo Karsibór) - Karsibór - Grabczewo.
17. Szlak konny - Pętla w okolicy stanicy konnej - długość 14,1 km. Marysin - Samostrzel - Klęcko - jezioro Klęckie.
18. Szlak konny - Pętla w okolicy Zajączkowa - długość 5,9 km. Zajączkówko - Zajączkowo - Samogórze - Grabno.
19. Dolina Pięciu Jezior - Szlak prowadzący przez najciekawsze punkty widokowe Szwajcarii Połczyńskiej, z punktem kulminacyjnym w rezerwacie Dolina Pięciu Jezior. gmina Połczyn-Zdrój – 9,61 km
20. Torfowisko Karsibór - gmina Brzeżno - 2,3 km
21. Ścieżka edukacyjna "Szlakiem mrówek" - https://polczyn.szczecinek.lasy.gov.pl/witamy/-/journal_content/56/20659670/44474638#.Y5bg8X2ZO70
22. Ścieżka edukacyjna Kłodzińskie Góry i Dolina Pokrzywicy o długości ponad 24 km na terenie powiatu świdwińskiego.
23. Szlak nad Jeziorem Kołackim -o długości blisko 10,8 km. Z pięknymi krajobrazami szlak przeznaczony zarówno do wędrówek pieszych jak i rowerzystów.
24. Ścieżka edukacyjna Jezioro Czapli o długości 1,2 km znajduje się we wsi Oparzno (gmina Świdwin). Tuż za świetlicą stoi pierwsza tablica informująca, z której można się dowiedzieć, że Jezioro Oparzno wraz z otaczającymi łąkami i lasem tworzy doskonałe miejsce do gniazdowania wielu gatunków ptaków (czapla siwa, bączek, łabędź niemy, kaczka krzyżówka, łyska, perkoz, trzcinniczek ...). Na trasie ścieżki znajduje się Pomnik Przyrody "Dąb Szarak", a przy pomoście jest miejsce na odpoczynek.
25. Ścieżka edukacyjna Wokół Kurhanów o długości ponad 3 km. Przebieg: kwatera łowiecka Nadleśnictwa Połczyn – Jezioro Kołackie – kurhany – kwatera łowiecka.
26. Ścieżka edukacyjna Polodowcowa Kraina Drawy i Dębicy o długości blisko 23 km na terenie powiatu świdwińskiegopołożona na terenie o tej samej nazwie. Jest to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych, położony na terenie gmin Barwice, Czaplinek i Połczyn-Zdrój, w północnej części Pojezierza Drawskiego.
27. Stary Kolejowy szlak o długości blisko 20 km na terenie powiatu świdwińskiego. To trasa przecinająca pojezierza z północy na południe, a tym samym komunikująca Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim. Trasa prowadząca z Kołobrzegu lub z Mielna do Wałcza ma w niedalekiej przyszłości prowadzić głównie po starotorzach dawnych linii kolejowych. Oprócz walorów sentymentalnych, taka rowerowa podróż jest przede wszystkim łatwa i przyjemna. Dawne linie kolejowe sprawiają, że każdy z łatwością pokona nawet najwyższe wzniesienia Wysoczyzny Łobeskiej. Obecnie w pełni gotowy i oznakowany odcinek prowadzi z Białogardu do Złocieńca, a dystans pomiędzy Kołobrzegiem a Karlinem pokonamy wygodną drogą rowerową. Po drodze napotkamy liczne pałace, ciekawe kościoły, dawne dworce kolejowe, a przede wszystkim zaznamy spokoju otoczeni dziką przyrodą.
28. Szlak przyrodniczy DPK ma długość 71,5 km i prowadzi z Połczyna-Zdroju do Lubieszewa (gm. Złocieniec). Na obszarze gminy Połczyn-Zdrój znajduje się odcinek o długości 18,65 km z czego 8,35 km to drogi utwardzone. Przebieg szlaku: Połczyn-Zdrój PKS – Borkowo – Wilcze Jary – Nowy Toporzyk – Kłokowo – Lipno – Czarnkowie – Śmidzięcino – Uraz – Warniłęg – Stare Worowo – Cieszyno – Złocieniec – Kolonia Kosobudy – Góra Lisica – Lubieszewo PKS
29. Ścieżka „Kocham wodę bez niej żyć nie mogę” – ścieżka edukacyjna usytuowana w bliskim położeniu Centrum Nauki w Świdwinie ul. Mieszka I 17a. Zakres informacji na tablicach ścieżki to nie tylko informacje o obiegu wody w ekosystemie i wody (jeziora i rzeki) na terenie powiatu ale również fotografie i opisy ryb, płazów, gadów i ptaków żyjących w wodach słodkich i w ich bliskim sąsiedztwie.
Ilość ścieżek 29
TURYSTYCZNE SZLAKI ROWEROWE
Dolina Pięciu Jezior Greenway - Naszyjnik Północy Pradolina Dębnicy
Szlak Dziedzictwa Techniki i Architektury Szlak Szwajcarii Połczyńskiej
TURYSTYCZNE SZLAKI PIESZO-ROWEROWE
Kocioł Świdwiński Drawski Park Krajobrazowy Szlak Solny
Szlak Szwajcarii Połczyńskiej Wokół Połczyna-Zdroju