Niskie ceny, wysokie ryzyko.
Raport o ukrytych kosztach zakupów na azjatyckich platformach sprzedażowych.
Robisz zakupy na Temu lub Shein ? Sprawdź wyniki badań !
Azjatyckie platformy sprzedażowe wkroczyły na europejski rynek e-commerce, oferując ceny na niespotykanie niskim poziomie. Jednak za tą atrakcyjnością może czyhać wiele pułapek, często związanych z bezpieczeństwem kupowanych produktów – ostrzega Federacja Konsumentów. W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na zlecenie organizacji w ponad połowie wybranych losowo ubraniach, butach i akcesoriach oferowanych na tych platformach wykazano obecność metali ciężkich takich jak chrom, nikiel, ołów czy kobalt w stężeniach, które mogą być szkodliwe dla zdrowia konsumentów.
Najważniejsze wnioski z raportu:
• Badanie wybranych losowo produktów (odzieży, bielizny) zakupionych na platformie SHEIN i Temu wykazało obecność w ponad połowie z nich niebezpiecznych związków i pierwiastków chemicznych w niepokojących stężeniach.
• Podwyższony poziom tego typu metali wykazanych w badanych przedmiotach stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Produkty te w żadnym wypadku nie powinny znajdować się w obiegu handlowym na terenie Unii Europejskiej.
• Wyniki tych badań są zbieżne z innymi analizami europejskich organizacji konsumenckich i innych organizacji pozarządowych. Wskazują na systemowy problem niezgodności z europejskimi zasadami bezpieczeństwa konsumentów.
• Niezbędne jest zaangażowanie Komisji Europejskiej w celu skoordynowania działań krajowych organów ochrony konsumentów.
• Badanie zlecone zostało przez Federację Konsumentów i zrealizowane w akredytowanym Laboratorium Nawozów i Wyrobów Chemicznych z siedzibą w Pile, należącym do Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A
Raport_z_badania_informacja_prasowa_07_04_2025
Raport_z_badania_FK_07-04-2025
Raport_z_badaniaFK_Komentarz_ŁIT-Łukasiewicz
Źródło: https://www.federacja-konsumentow.org.pl

