Załącznik do Uchwały Nr 96/215/17
Zarządu Powiatu Świdwińskiego
z dnia 17 października 2017 r.
Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego w 2018 roku pn. „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Powiatu Świdwińskiego”
Na podstawie art. 32 ust. 1 i 2 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiato-wym (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1868), art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817), art. 4 ust. 1 i art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015, poz. 1255) oraz Uchwały Nr XXIII/90/16 Rady Powiatu Świdwińskiego z dnia 27 października 2016 r. w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Powiatu Świdwiń-skiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 usta-wy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2017 roku Zarząd Powiatu Świd-wińskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego w 2018 roku pn . „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Powiatu Świdwińskiego”.
I. ADRESAT KONKURSU
1. O powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej może ubiegać się orga-nizacja pozarządowa w rozumieniu art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1b ww. ustawy, która spełnia łącznie następujące warunki :
1) jej działalność określona w statucie lub innym dokumencie regulującym zasady funkcjo-nowania dotyczy dziedziny objętej konkursem;
2) zakres prowadzonej działalności pożytku publicznego dotyczy zakresu zadań zleconych Powiatu;
3) posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych;
4) przedstawi zawarte umowy lub promesy ich zawarcia z adwokatem, radcą prawnym, do-radcą podatkowym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej;
5) daje gwarancję należytego wykonania zadania, w szczególności przez złożenie pisemnego zobowiązania:
a) zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i jej doku-mentowaniem,
b) zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów.
2. O powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nie może ubiegać się organizacja pozarządowa, która w okresie dwóch lat poprzedzających przystąpienie do otwartego konkursu ofert nie rozliczyła się z dotacji przyznanej na wykonanie zadania pu-blicznego lub wykorzystała dotację niezgodnie z celem jej przyznania, jak również organizacja pozarządowa, z którą Starosta rozwiązał umowę. Termin dwóch lat biegnie odpowiednio od dnia rozliczenia się z dotacji i zwrotu nienależnych środków wraz z odsetkami albo rozwiązania umowy.
3. Złożenie oferty nie jest jednoznaczne z przyznaniem dotacji.
II. RODZAJ ZADANIA PUBLICZNEGO
Powierzenie prowadzenia jednego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej usytuowanego w trzech lokalizacjach na terenie Powiatu Świdwińskiego w 2018 roku, zgodnie
z wymogami ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
III. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PUBLICZNYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADANIA
Na realizację zadania publicznego w roku 2018 objętego konkursem Powiat Świdwiński, na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wy-sokości kwoty bazowej stanowiącej podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadania polegającego na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej w 2018 r. przekaże kwotę 62.604,00 zł brutto (słownie: sześćdziesiąt dwa tysiące sześćset cztery złote 00/100). Dotacja jest przeznaczana w 97% na wynagrodzenia z tytułu umów, a w 3% - na pokrycie kosztów obsługi organizacyjno-technicznej zadania.
IV. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI
1. Zasady przyznawania dotacji na realizację przedmiotowego zadania określają przepisy:
- ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
- ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, z późn. zm.).
2. Dotacja zostanie przekazana wyłonionej w konkursie organizacji pozarządowej po zawarciu umowy o powierzenie realizacji zadania publicznego, na warunkach w niej określonych, w miesięcznych transzach po 5.217,00 zł brutto/miesiąc.
V. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
1. Zadanie publiczne pn. „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Po-wiatu Świdwińskiego” realizowane będzie w terminie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.
2. Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywać się będzie w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej usytuowanym w 3 lokalizacjach pod adresami :
a) Urzędzie Gminy Rąbino 27, 78-331 Rąbino, w czwartki w godz. 8:30-14:30.
b) Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju przy ul. Koszalińskiej 8a, 78-320 Połczyn-Zdrój, we wtorki w godz. 11:00-15:00 i piątki w godz. 8:00-12:00.
c) Urzędzie Gminy w Sławoborzu ul. Kolejowa 8, 78-314 Sławoborze, w poniedziałki w godz. 8:30-14:30.
3. Zleceniobiorca zobowiązany jest m.in. do:
a) prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w przeciętnym wymiarze przez 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie.
b) udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w lokalizacjach, o których mowa w ust. 2 lit. a,b,c, przez osoby i na zasadach określonych w art. 5 i 7 oraz art. 8 ust. 2 i 3 i art. 11 ust. 3 - 5 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej,
c) złożenia sprawozdania z wykonania zadania publicznego według wzoru określonego w § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
4. Powiat nie wyraża zgody na realizację przez Zleceniobiorcę wykonania części zadania przez podmiot trzeci.
5. Zleceniodawca nie ponosi kosztów związanych z pokryciem obsługi organizacyjno-technicznej zadania, związanych z działalnością punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, o którym mowa w ust. 2.
6. Zleceniobiorca zapewni swój sprzęt komputerowy z dostępem do internetu mobilnego, który posiada program informacji prawnej typu : Lex, Legalis itp.
5. Wszelkie działania przy realizacji zadania publicznego objętego niniejszym konkursem po-winny być zgodne z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej oraz Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 grud-nia 2015 r. w sprawie sposobu udzielania i dokumentowania nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2186, z późn. zm.).
VI. TERMIN SKŁADANIA OFERT
1. Oferty wraz z załącznikami należy składać do dnia 14 listopada 2017 r.
2. Ofertę wraz z wymaganymi załącznikami należy dostarczyć w jednym egzemplarzu, w zapieczętowanej kopercie pocztą lub osobiście, na adres:
Starostwo Powiatowe w Świdwinie ul. Mieszka I 16, 78-300 Świdwin, w terminie wskazanym w pkt 1. Na kopercie należy wskazać pełną nazwę wnioskodawcy, jego adres, kontakt telefo-niczny i/lub adres e-mail oraz tytuł konkursu.
3. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do Starostwa.
4. Po zakończeniu konkursu złożone oferty nie będą zwracane.
VII. TRYB I KRYTERIA STOSOWANE PRZY WYBORZE OFERT ORAZ TERMIN
DOKONANIA WYBORU OFERT
1. Konkurs rozstrzyga Zarząd Powiatu po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej.
2. Oferent uprawniony do udziału w postępowaniu konkursowym składa ofertę, której wzór określa 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań pu-blicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (wzór oferty do pobrania).
Szczegółowe informacje dotyczące składania ofert można uzyskać telefonicznie 94 36 50 322.
3. Jeden podmiot może złożyć w danym konkursie tylko jedną ofertę.
4. Do oferty należy dołączyć:
a) aktualny statut podmiotu,
b) aktualny odpis z rejestru lub odpowiednio wyciąg z ewidencji lub inne dokumenty po-twierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
c) w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotów niż wynikający z KRS lub innego właściwego rejestru oryginał dokumentu potwierdzającego upoważnienie do działa-nia w imieniu oferenta.
d) zawarte umowy lub promesy ich zawarcia z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podat-kowym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej,
e) pisemne zobowiązania:
- zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i jej doku-mentowaniem,
- zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów,
f) dokumenty potwierdzające spełnienie warunków posiadania co najmniej dwuletniego do-świadczenia w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub infor-macji prawnych,
g) oświadczenie, że podmiot składający ofertę nie jest wykluczony z ubiegania się o powie-rzenie realizacji zadania ze względów, o których mowa w art. 11 ust. 11 ustawy o nieodpłat-nej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
h) organizacje przystępujące do podpisania umowy dotacyjnej zobowiązane są przedłożyć informacje z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 11 ust. 3 pkt 2 lit. d ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.
5. Oferta i załączniki wymienione w pkt 2 i 4 powinny być podpisane przez osoby wskazane
w KRS lub w innym równoważnym dokumencie, posiadające na dzień składania oferty prawo reprezentacji oferenta.
6. W przypadku składania kopii dokumentów powinny one być potwierdzone za zgodność z oryginałem na każdej stronie przez osoby, o których mowa w pkt 5.
7. Złożone oferty podlegają ocenie formalnej oraz merytorycznej przez Komisję Konkursową.
8. Braki formalne nie podlegają uzupełnieniu.
9. Każdy z członków Komisji Konkursowej ocenia ofertę według kryteriów określonych
w art. 15 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
10. Wszystkie ocenione oferty szereguje się pod względem liczby uzyskanych punktów two-rząc w ten sposób listę rankingową ofert.
12. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone niezwłocznie.
13. Od rozstrzygnięcia konkursu nie przysługuje odwołanie.
14. Zleceniodawca zastrzega sobie możliwość odwołania konkursu bez podania przyczyny, przesunięcia terminu składania ofert oraz zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia po-stępowania konkursowego.
15. Organizacja pozarządowa może zdobyć dodatkowe punkty w sytuacji, gdy :
1) do obsługi nieodpłatnego punktu porad (wszystkich jego lokalizacji), zapewni pomoc udzielaną przez radcę prawnego lub adwokata,
2) przypadku nieobecności radcy prawnego lub adwokata zapewni obsługę punktu przez osoby upoważnione do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
VIII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYCH ZADANIACH
W 2017 roku Powiat Świdwiński zlecił w trybie otwartych konkursów ofert powierzenie pro-wadzenia jednego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej usytuowanego w lokalach na terenie Powiatu Świdwińskiego. Dotacja na powyższy cel wynosi 62.604 zł.
Dokumenty do pobrania: