Kultura w powiecie
wtorek, 15 września 2009 08:08
Kultura w Powiecie Świdwińskim

Działalność kulturalna w powiecie świdwińskim oparta jest przede wszystkim o współpracę z miejskimi i gminnymi ośrodkami kultury. Pomoc finansowa powiatu ze środków własnych w formie dofinansowania lub dotacji zachęca do realizacji różnych przedsięwzięć kulturalnych o charakterze ponadgminnym (konkursów, przeglądów, festiwali, warsztatów artystycznych, organizacji świąt regionalnych, wystaw itp.). Życie kulturalne o szerszym zasięgu skupia się w dwóch miastach powiatu: Świdwinie i Połczynie-Zdroju. Świdwiński Ośrodek Kultury mający swoją siedzibę w średniowiecznym zamku jest pomysłodawcą i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym, tworzących specyfikę kulturalną miasta i jego tradycje. Należą do nich: Powiatowy Konkurs Poetycki im. St. Misakowskiego, Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Lwowskiej, Widowisko Historyczne "Bitwa o Krowę", Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Śpiewaka, Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych, eliminacje powiatowe "Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego" i konkursu recytatorskiego dla dzieci "Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne", Dzień Kultury Kresowej, Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych, Ogólnopolskie Warsztaty Plastyczne dla twórców nieprofesjonalnych. Z kilkudziesięciu propozycji kulturalnych Połczyńskiego Centrum Kultury na stałe wpisały się do kalendarza następujące imprezy: Konfrontacje Kulturalne Młodzieży Szkolnej, Wojewódzki Przegląd Zespołów Plastycznych Dzieci i Młodzieży, Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. "Skamandrytów", impreza integracyjna "Radość bez granic", Euroregionalne Spotkania Łowieckie „Darz Bór”. Na scenie połczyńskiego amfiteatru z powodzeniem koncertują zespoły regionalne, folklorystyczne, chóry, orkiestry dęte, kapele, zespoły dziecięce i młodzieżowe. W zespołach występują mieszkańcy powiatu począwszy od tych najmłodszych do seniorów, którzy z zamiłowania uczestniczą w czynnym życiu kulturalnym.