Prezentacja powiatu
skanuj
Starosta Świdwiński - Mirosław Majka
Powiat Świdwiński

Powiat Świdwiński jest położony w centralnej części Województwa Zachodniopomorskiego. W skład Powiatu wchodzą: Gmina Brzeżno, Miasto i Gmina Połczyn-Zdrój, Gmina Rąbino, Gmina Sławoborze, Gmina Świdwin i Miasto Świdwin.

Powierzchnia - 1093 km 2, liczba mieszkańców - 48532 (na dzień 30.06.2009). Odległość: od Szczecina (120 km), Koszalina (70 km).

ZOBACZ mape powiatu>>

Okolice Świdwina i Połczyna-Zdroju, duże kompleksy leśne Gmin Sławoborze i Rąbino oraz jeziora Gminy Brzeżno, stanowią idealne miejsca dla rozwoju infrastruktury turystycznej. Na miłośników wędkarstwa czekają tu czyste jeziora, kryjące w swej toni medalowe karpie i szczupaki. Lasy bogate są w zwierzynę łowną, grzyby i jagody. Najpiękniejsze tereny turystyczne stanowi tzw. Szwajcaria Połczyńska z Krajobrazowym Rezerwatem Dolina Pięciu Jezior - najefektowniejszy fragment Pojezierza Drawskiego, który można zwiedzać szlakami turystycznymi pieszymi i rowerowymi.

Wśród licznych miejsc związanych z historią regionu należy wskazać wzniesiony w XIII wieku Zamek Świdwiński z 35-metrową basztą widokową Obecnie Zamek jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury i sceną wielu imprez kulturalno-artystycznych. Do dzisiejszego dnia w Świdwinie zachowała się Brama Kamienna - jedna z trzech gotyckich bram, które 600 lat temu strzegły dostępu do miasta. Brama oddziela starą część miasta - z pozostałościami obwarowań w pobliżu rzeki Regi od nowej. W sercu miasta położony jest majestatyczny XIV-wieczny Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

kosciol

W centrum miasta znajduje się Park Wodny „Relax”. Nowoczesna, wielozadaniowa kryta pływalnia chętnie odwiedzana przez mieszkańców regionu oraz gości z całego kraju. Do dyspozycji gości oddano basen sportowy o wymiarach 25x16 m, sztuczną rzekę, 100-metrową zjeżdżalnię zewnętrzną, zjeżdżalnię dla dzieci, basen rekreacyjny, wannę z hydromasażem, wodospady do hydromasażu, stacje podwodnego masażu, siłownię, kręgielnię, solarium, saunę, kawiarnię oraz kawiarenkę internetowa, a także gabinety rehabilitacyjne.

Powiat jest jednym z wiodących ośrodków lecznictwa uzdrowiskowego w kraju. Sanatoria i ośrodki lecznicze są zlokalizowane w Połczynie-Zdroju - jednym z najstarszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Od ponad 300 lat wykorzystuje się tu terapeutyczne właściwości solanki, borowiny i wód mineralnych, które przy zastosowaniu fizykoterapii, kinezyterapii, hydroterapii i akupunktury służą rehabilitacji narządów ruchu, skutecznemu leczeniu schorzeń reumatycznych, neurologicznych, ginekologicznych i kardiologicznych.

W pierwszej połowie XIX wieku w pobliżu obiektów uzdrowiskowych został założony Park Zdrojowy - obecnie jedna z większych atrakcji miasta i jednocześnie miejsce odpoczynku i spędzania wolnego czasu zarówno kuracjuszy jak i mieszkańców. Na 80 hektarach rośnie tu dzisiaj 7 tysięcy drzew, w większości bardzo starych okazów, często liczących ponad 150 lat. Na terenie miasta nie brakuje obiektów o charakterze zabytkowym. Najstarsze i najciekawsze z nich to XIII-wieczny Zamek, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którego historia sięga XIV wieku.

zamek