Jubileuszowe XXV Kaziuki Wileńskie w Świdwinie
poniedziałek, 06 marca 2017 17:01
IMG_9413

Już od ćwierćwiecza w Świdwinie, w pierwszy weekend marcowy, odbywają się tradycyjne Kaziuki Wileńskie pod patronatem Burmistrza Miasta Świdwin, których organizatorem jest Świdwiński Ośrodek Kultury - Zamek oraz Świdwińskie Towarzystwo Miłośników Wilna i b. Kresów Wschodnich. Od 8 lat imprezie towarzyszy także Ogólnopolski Zjazd Kazimierzy. W dniach 3 - 5 marca na Świdwińskiej Hali Targowej i wzdłuż ul. I Maja, odbył się jarmark kresowy zakończony mszą świętą odprawioną w intencji Polaków na Wileńszczyźnie i kresowian na Ziemi Świdwińskiej. Równocześnie w dn. 4.03.2017 r. już po raz ósmy spotkali się Kazie i Kaziki, aby zamanifestować sympatię do swojego patrona, odnowić znajomości i poszerzyć krąg swych imienników. W ramach obchodów przygotowano recital znanego „Wilniuka” Jerzego Garniewicza. W związku z okrągłym jubileuszem Świdwińskiej imprezy, w Zamku otwarto wystawę zatytułowaną „XXV lat Kaziuków Wileńskich”.

Celem propagowania polskiej twórczości ludowej oraz folkloru wileńskiego, kupcy, rzemieślnicy, hobbyści i artyści prezentowali swoje stoiska. Świdwinianie mogli zaopatrzyć się w przysmaki kuchni wileńskiej, wielkanocne palmy, wyroby z drewna, piernikowe serca, różnego rodzaju nalewki, chleb i wędliny. W jubileuszowym roku gościliśmy 83 wystawców. W otwarciu Kaziuków i spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, a uatrakcyjniły go m.in. występy zespołów ludowych oraz uczniów szkół z terenu Powiatu Świdwińskiego i przedszkoli. Organizowane w Świdwinie od 25 lat Kaziuki nawiązują do wileńskiej ponad 300-letniej tradycji jarmarków, kiermaszy i występów artystycznych. Marcowe święto jest związane ze wspomnieniem wspólnego patrona Polski i Litwy królewicza Kazimierza, ale uważane jest także za symboliczną zapowiedź wiosny.

(SP)