Żeby już nigdy łagrów nie było !
poniedziałek, 06 marca 2017 16:29

sybiracy2017-0088Mija właśnie 77 lat od masowych wywózek Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb Związku Radzieckiego na Syberię i daleką Północ, na „nieludzką ziemię”, do obwodów: archangielskiego, irkuckiego, nowosybirskiego, omskiego, do Kazachstanu, Jakucji, Ałtajskiego i Krasnojarskiego Kraju. Sowieci w pierwszej kolejności wywozili polskich osadników wojskowych byłych żołnierzy wojny polsko - bolszewickiej w 1920 r., pracowników leśnych, pracowników PKP, i urzędników państwowych. Następnie policjantów, wojskowych, nauczycieli, działaczy społecznych i kupców.

Dnia 2 marca 2017 r. z inicjatywy Przewodniczącej Rady Powiatu, Starosty Świdwińskiego oraz Burmistrzów i Wójtów, w Gimnazjum im. Osadników Wojskowych w Świdwinie spotkały się pokolenia na uroczystości upamiętniającej wielkie deportacje Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej. W uroczystości uczestniczyli Sybiracy ze Świdwina, Połczyna - Zdroju, Zajączkówka i Smołdzięcina, którzy przeżyli koszmar zesłania, a którzy wówczas byli dziećmi i młodzieńcami.

Doświadczyli głodu, syberyjskich mrozów i ciężkiej pracy głównie przy wyrębie lasów. Mimo straszliwych warunków i śmierci bliskich, kultywowali Polskość i nie ulegli sowietyzacji. Po sześciu, a nawet dziesięciu latach w 1956 r. powrócili do Ojczyzny.

Spotkanie było lekcją żywej historii dla upamiętnienia tamtych tragicznych i bolesnych wydarzeń, które gimnazjaliści wiernie zobrazowali przedstawieniem poruszającym serca i wyobraźnię, którego mottem były słowa Adama Mickiewicza „Jeżeli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie”.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Czesława Łuszczuk – Świdwin, Wacław Bujniewicz - Połczyn – Zdrój, Maria Krukowska – Świdwin, Halina Dragunowicz - Połczyn – Zdrój, Edward Gloc – Smołdzięcino, Janina Czaplewska – Świdwin, Józef Kruglik – Zajączkówko, Wanda Duklas – Świdwin, Genowefa Demczuk – Świdwin, Zdzisław Cesarz - Połczyn – Zdrój, Regina Zawada - Połczyn – Zdrój, Stanisław Kojder – Świdwin, Helena Jarosz - Połczyn – Zdrój, Barbara Osińska – Świdwin, Henryk Rusek – Świdwin, Maria Stojanowska – Świdwin, Anna Szczepańska - Połczyn – Zdrój, Bronisława Smołucha – Świdwin, Eugenia Homza – Świdwin, Seweryn Goszczyński – Świdwin, Stefania Paprocka – Świdwin, Halina Świętaszek – Świdwin, Stanisława Iskra – Świdwin, Władysław Mikitiuk – Świdwin.

Dziękujemy Państwu za udział w spotkaniu, wyrażamy głęboki szacunek i życzymy zdrowia.

Dziękujemy Dyrekcji Gimnazjum, nauczycielom p. Annie Lipkowicz i p. Arturowi Domaradzkiemu oraz gimnazjalistom za przygotowanie programu artystycznego, który dostarczył nam głębokich przeżyć.

Roman Kozubek

Naczelnik Wydziału Spraw Społeczno - Oświatowych