„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Świdwinie
poniedziałek, 27 lutego 2017 12:53
DSC_7376

Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczpospolitej Polskiej. W dniu 26.02.2017 roku odbyła się już V edycja projektu Fundacji Wolność i Demokracja pod nazwą „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia oraz propagowanie wiedzy z historii najnowszej. Bieg ten odbył się w ok. 240 miastach w Polsce i poza jej granicami. „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się także w Świdwinie. Biegacze wyruszyli 26 lutego 2017 r. o godz. 11:00 z parkingu przy biurze przepustek 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, aby pokonując dystans 1963 m oddać hołd Bohaterom - „Żołnierzom Wyklętym”.

Dystans biegu jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. W Świdwinie udział wzięło 30 biegaczy. Powiat Świdwiński reprezentował radny Rady Powiatu Świdwińskiego Mirosław Kępka. Organizatorem świdwińskiego biegu była 21 Baza Lotnictwa Taktycznego, a partnerami Starostwo Powiatowe w Świdwinie, Urząd Miasta Świdwin oraz Klub Biegacza Sprint Świdwin.

(SP)