Uroczyste Obchody 9 rocznicy katastrofy wojskowego samolotu CASA C-295M
wtorek, 24 stycznia 2017 16:42

DSC_6945W dziewiątą rocznicę katastrofy wojskowego transportowca CASA C-295 pamięć o 20 tragicznie zmarłych - czteroosobowej załodze i 16 oficerach wracających z konferencji o bezpieczeństwie lotów z Warszawy, uczciły rodziny, bliscy oraz przyjaciele ofiar tragicznego zdarzenia, a także przedstawiciele władz państwowych, wojskowych, samorządowych, duchowieństwa oraz okoliczni mieszkańcy. Wśród zebranych byli m.in. Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej i Marek Subocz Wicewojewoda Zachodniopomorski, dowódcy i komendanci jednostek wojskowych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych skrzydeł, poczty sztandarowe i delegacje służb mundurowych, samorządowcy powiatów, miast i gmin. Powiat Świdwiński reprezentowali Danuta Malitowska Przewodnicząca Rady Powiatu oraz Mirosław Majka Starosta Świdwiński.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Apelem Pamięci odczytanym w obecności Ministra Obrony Narodowej, następnie odprawiona została msza święta w kościele pw. NPNMP w Mirosławcu. Przed obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy samolotu C-295 w Mirosławcu zapalono dziesięć białych i dziesięć czerwonych lamp, tzw. nawigacyjne oświetlenie lotniska, odczytane zostały nazwiska ofiar katastrofy, odmówiono również ekumeniczną modlitwę za tragicznie zmarłych. Kompania honorowa oddała salwy honorowe, a poczty sztandarowe pokłoniły się sztandarami. Wieńce złożyli m.in. rodziny, przyjaciele, żołnierze i przedstawiciele władz.

Odeszli Najlepsi z Najlepszych …

Katastrofa wojskowego samolotu CASA C-295M o numerze bocznym 019 z 13. eskadry lotnictwa transportowego z Krakowa wydarzyła się 23 stycznia 2008 roku o godzinie 19:07, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej (obecnie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych) w Mirosławcu. W katastrofie śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie – żołnierze Sił Powietrznych: 16 pasażerów oraz 4 członków załogi. Pomnik upamiętniający 20 lotników, którzy zginęli w wypadku, został odsłonięty 30 marca 2008 roku. W miejscu katastrofy ustawiono głaz z tablicą w kształcie pękniętej szachownicy, tablice z listą ofiar, krzyż i ocalały statecznik samolotu CASA z numerem 019.

(SP)

fot. st. chor. szt. Robert Skowron